Rummy

Karetní hra Rummy, Gin Rummy a 500 Rummy

Rummy Historie

Existuje několik verzí jak mohla vzniknout karetní hra Rummy.

Conquian verze

Jedna z nejstarších her z rodiny Rummy byla Conquian (Španělsky con quien – s kým), která podle některých zdrojů vznikla ve Španělsku (zhruba před pár sto lety) a byla exportována do Mexika. Jedni říkají, že byla vymyslená v Mexiku v půli devatenáctého století. Hra se pak přesunula do Texasu a amerického jihozápadu na sklonku 19 století. První americké zmínky nazývají hru „Cooncan“ (nebo též „Coon Can“, „Coon-Can“, „Coon-King“ anebo „Conkin“).

Po čase se hra dostala do Anglie, kde dostala název „Rum“ („rum“ v anglickém slangu znamená „nerovný“, „zvláštný“). Po krátké zastávce se hra vrátila zpět přes oceán, kde dostala konečné jméno „Rummy“.

Pokrová verze

Tato verze říká, že Rummy se vyvinul z pokru, který přinesli Francouzský osadníci v Novém Světě. Poker a Rummy mají pár podobností v tom, jak se karty kombinují, obě dvě hry sdílejí koncept posloupností („postupka“ v Pokru) a seskupení (například tři stejné karty v Pokru). Rummy se vyvinul z hry zvané „Whiskey Poker“, který byl později znám pod názvem „Rum Poker“ a později jen „Rum“ a pak „Rummy“.

Čínská verze

Existuje čínská karetní hra nazvaná „Khanhoo“, a jiná známá pod jménem „Kon Khin“, které byly poprvé zdokumentovány na konci 19. století. Tyto hry mají zřetelně charakteristiky her Rummy (a Poker) v rozvíjení kombinací (sekvence a seskupení, grupy) karet. Velké množství čínských domino her je taktéž postaveno na tomto mechanizmu, jako i slavná čínská hra Mah Jongg.